Wilno – te atrakcje polecamy!

Stolica Litwy oraz jednocześnie miasto, do którego ogrom Polaków ma pewien sentyment. W końcu myśląc o Wilnie, na pierwszy rzut przychodzą Ostra Brama i Adam Mickiewicz!

Dzisiaj pokażemy Ci kilka naszych ulubionych atrakcji, które zobaczysz w Wilnie.

#1 Cmentarz Na Rossie

Jest to zdecydowanie miejsce, które doceni każdy patriota – to tutaj znajduje się nagrobek matki Piłsudskiego, u której stóp pochowano jego serce… Jest to cmentarz przepełniony historią, do którego warto zajrzeć będąc w Wilnie.

 

#2 Ostra Brama

Brama miejska w stylu gotyckim, wzniesiona na początku XVI wieku. Jest pozostałością dawnych fortyfikacji miejskich, wraz z fragmentem muru obronnego, widocznego tuż obok. Jednak głównym elementem, po który kierują się tutaj turyści nie jest jedynie brama, ale przede wszystkim obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej pochodzący z XVII wieku. Swoją sławę zawdzięcza temu, że nadaje mu się tytuł cudownego – pozłacane suknie i korona zdają się świecić w blasku słońca, co widać nie tylko wewnątrz, ale również, gdy zajrzy się z ulicy Ostrobramskiej do wewnątrz przez okno kaplicy.

 

#3 Cerkiew Świętego Ducha

Naszym zdaniem jest to najpiękniejsza budowla w Wilnie! Stojąca na ulicy Ostrobramskiej cerkiew, to główna świątynia prawosławna w kraju. W niej pochowani zostali trzej święci: Antoniusz, Jan i Eustachy.
Najwspanialsze jest jej wnętrze – bo choć z zewnątrz zapowiada się skromnie, po wejściu do środka będziecie zachwyceni zdobieniami, kolorami i formami.

 

#4 Vilnil – Wileńskie Muzeum iluzji

Uwielbiamy takie perełki – to muzeum na pewno Was zaskoczy i w pamięci pozostanie na długo. Co takiego znajduje się wewnątrz? Rozrywka dla osób w każdym wieku, przedstawiająca magię iluzji, perspektyw, gry świateł, form…

Zrobisz tu wspaniałe zdjęcia i nie raz zaskoczony nie będziesz mógł uwierzyć w to, co widzisz.
Więcej nie powiemy! Niech to przeżycie pozostanie niespodzianką 🙂

 

#5 Dzielnica żydowska

Dawna dzielnica żydowska, aktualnie rekonstruowana i pełna klimatycznych miejsc, takich jak kawiarnie, czy restauracje. Jeśli interesują Cię takie klimaty, to koniecznie zajrzyj na ulicę Gaona, Stiklių i Antokolskio.

Przed wojną Żydzi stanowili niemal 30% ludności miasta, w którym istniało wtedy około 100 synagog i miejsc modlitw. Niestety po wojnie z 30% ludność żydowska zmniejszyła się do zaledwie kilku procent… Dzielnica Żydowska ma upamiętniać dawnych mieszkańców oraz Małe i Duże Getto, w których dawniej byli oni więzieni.

#6 Uniwersytet Wileński

Jedna z najstarszych uczelni w Europie, założona w XVI wieku przez króla Stefana Batorego. Najbardziej znanymi uczniami byli tu Mickiewicz, Słowacki, Miłosz, a wśród pierwszych rektorów znalazł się Piotr Skarga.

Kompleks ten tworzy aż 16 gmachów wybudowanych w różnych stylach oraz 13 różnej wielkości dziedzińców. UWAGA! Bez mapy można się tutaj zgubić!

Przewiń do góry