Sydney w jeden dzień.

Sydney – największe miasto Australii, to coraz popularniejsze miejsce do zwiedzania. Dzisiaj podpowiemy Ci, co wybrać mając na zwiedzanie miasta tylko jeden dzień (gdy na przykład znajdziesz się tam jedynie przejazdem) i jak upchnąć wszystko w kilkunastu godzinach, by zapewnić sobie niezapomniane wrażenia. Zapraszamy do czytania.

1) Circular Quay

Zatoka w samym sercu miasta, która jest zresztą nazywana “Sydney w pigułce“. W jednym miejscu mamy aż 3 naprawdę wspaniałe atrakcje – zatoka sama w sobie, stojąca nad nią opera oraz most.
Zrób sobie spacer po najbardziej malowniczej okolicy w mieście kierując się na cypel Mrs Macquarie Point, to te widoki zobaczysz zresztą na niemal każdej pocztówce. Następnie powróć do Circular Quay i załap się na prom płynący w stronę Manly. Jeśli uwielbiasz piękne widoki, to na pewno nie pożałujesz!
W Manly ponownie pozwól sobie na spacer wzdłuż plaży i poczuj klimat Sydney. Stąd możesz wrócić promem do miasta, gdzie czekają nas kolejne atrakcje.

2) Opera i ogród botaniczny

Oczywiście – podczas podróży do Sydney nie możesz pominąć słynnej Opery położonej na przylądku Bennelong Point, która 28 czerwca 2007 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowana była na przełomie lat 1959–1973, a wykonana jest ze stali, betonu i szkła. Na otwarcie 20 października 1973 i towarzyszącą temu uroczystość przybyła nawet królowa Elżbieta II! Jeden z głównych architektów (Jørn Utzon) natomiast został nagrodzony w 2003r. Pritzkerem.

Tuż obok znajduje się przepiękny ogród botaniczny o powierzchni ponad 30 hektarów. Podzielony został on na cztery główne części: ogród pałacowy, ogród dolny, bliski oraz rejon Bennelong. Czego możesz się tam spodziewać? Przede wszystkim wielkich, zielonych trawników, które służą za miejsca odpoczynku (idealne na piknik!), ogród orientalny, liczne stawy ze wspaniałą roślinnością, niewielkie pawilony, cieplarnie pełne tropikalnych roślin, restaurację, ogród różany, ale także Budynek Gubernatora i konserwatorium muzyczne.

3) Most – Harbour Bridge

Drugi po Operze symbol Sydney, a jednocześnie jeden z najdłuższych jednoprzęsłowych mostów drogowych na całym świecie. Liczy 1149m długości, 49m szerokości oraz jest zawieszony 52m nad wodą. Prowadzi przez niego aż osiem pasów ruchu, przejście dla pieszych, pas dla rowerów i podwójne tory kolejowe.
Specjalnie dla celów turystycznych przygotowano do spaceru po moście schody dostępne od 2001 roku.

4) George Street

Ulica przecinająca centrum Sydney, przy której znajdziesz wiele ciekawych miejsc i atrakcji – warto więc wybrać się nią na kolejny spacer. Zobaczysz tu między innymi ogromny targ Paddy’s Market (pełen pamiątek, rękodzieła, lokalnych wyrobów), bramę wejściową do Chinatown, dzielnicę hiszpańską, ratusz miasta, ekskluzywne centra handlowe (David Jones i Mayer) oraz licznie kawiarnie, restauracje i sklepy. Jeśli zostajesz w stolicy na kilka dni, warto poświęcić George Street nawet cały dzień.

5) Chinatown

A więc skoro już idziemy George Street i mijamy bramę na Chinatown – wejdźmy i tam! Pamiętaj jednak, że ciągnie się ono w nieskończoność i łatwo zatracić tam poczucie czasu.
Skosztuj przeróżnych przysmaków, posłuchaj orientalnej muzyki, kup pamiątki – ale przede wszystkim pozwól sobie poczuć klimat nie z tego świata, nim powrócisz na główną ulicę i ruszysz dalej w podróż po Sydney.

6) Archikatedra Najświętszej Maryi Panny

Największy kościół w całej Australii – piękny, imponujący, zapiera dech w piersiach. Ale musisz zobaczyć to na własne oczy! Sam budynek został zbudowany z australijskiego piaskowca, w jego skład wchodzą dwie wieże o wysokości 75 metrów i trzecia o wysokości 45 metrów. Jedna z kaplic poświęcona została irlandzkim świętym, a w krypcie pochowani są katoliccy biskupi Sydney.
Katedrę z zewnątrz najlepiej widać z pobliskiego parku, gdzie można również odpocząć przed piękną fontanną z klasycystycznymi rzeźbami wśród spacerujących tu mieszkańców i turystów.

7) Queen Victoria Building

Naszą ostatnią propozycją będzie Budynek Królowej Victorii w skrócie nazywany QVB. Sama budowla została zaprojektowana jako miejsce handlowe i tak pozostało po dziś dzień. Wewnątrz znajdziesz oczywiście sklepy, kawiarnie, restauracje.
Miasto chętnie inwestuje w utrzymanie budynku oraz renowacje – ta sprzed około 30 lat szacowana jest na 86 mln $, a ostatnia na przełomie 2008/09 roku 48 mln $.

Warto jednak wybrać się tam nie tyle w celu zakupów, co obejrzenia samego budynku od środka. Osobiście polecamy obejrzeć dwa piękne zegary:
– Replikę zegara z zamku Balmoral w Szkocji, przedstawiającą wydarzenia historyczne brytyjskiej monarchii,
– The Great Australian Clock – Wielki Zegar Australijski, również przedstawiający ważne wydarzenia historyczne, jak np. przypłynięcie Kapitana Cook’a do brzegów Australii, czy powrót żołnierzy po II Wojnie Światowej.

A Ty co myślisz o Sydney? Udało Ci się je zwiedzić?
A może ten artykuł Cię do tego zachęcił?
Podziel się w komentarzu 🙂

Przewiń do góry