Stambuł co zwiedzić?

Stambuł, bo dzisiaj on ląduje na tapecie,  jest najbardziej zaludnionym miastem w Turcji. Trafiłeś na ten wpis w poszukiwaniu inspiracji jak można spędzić swój wymarzony urlop w Stambule. Postaram się opisać Ci nie tylko najlepsze atrakcje,  ale również kwestie związane z przemieszczaniem.

Niezmiennie zaczynamy od kilku ciekawostek:

-liczba ludności szacowana jest na blisko 15 milionów mieszkańców
-miasto prawdopodobnie powstało w 660 roku p.n.e.
-jest jedyną metropolią znajdującą się na dwóch kontynentach
-Stambuł jest najludniejszym miastem Europy
-średnia temperatura roczna w dzień wynosi 17.5 stopnia, w nocy zaś 10.9 stopnia
-miasto podzielono na 39 dystryktów
-Warszawa jest miastem partnerskim Stambułu

Miasto obsługują dwa porty lotnicze:

– port lotniczy Sabiha Gökçen znajdujący się na azjatyckiej części miasta. Port mieści się nieopodal toru wyścigowego. Port znajduje się 20 kilometrów od Stambułu i jest drugim portem obsługującym pasażerów. Z tego lotniska do miasta dojedziemy autobusami linii:

– E3, E9, E10, 16S(METROBUS) , 18H, 132

Możemy skorzystać również z taksówek

– port lotniczy Stambuł-Atatürk jest głównym lotniskiem obsługującym miasto, a zarazem największym portem lotniczym w Turcji. Oddalony jest 15 kilometrów od Stambułu.
Do centrum miasta dostaniemy się linią autobusową oznaczoną numerem 96T, która kursuje co godzinę.

Możemy skorzystać również z metra, które mieści się na poziomie -1 lotniska Stambuł-Atatürk. Bilety zakupisz w automacie.

Jeżeli chodzi o transport po mieście mamy trzy możliwości:

zakup żetonu, który upoważnia nas do przejazdu bez przesiadek jedną linią transportu

zakup Elektronikbilet, który zakupujemy w zależności od potrzebnych nam ilości przejazdów (2,3,10 przejazdów). Opcja ta jest opłacalna jeżeli nie zamierzamy podróżować zbyt dużo komunikacją miejską, ponieważ karta ta nie upoważnia nas do przesiadek (każda kolejna przesiadka wiąże się z “odbiciem” karty).

Zakup Istabulkart, według mnie najbardziej opłacalna opcja podróżowania po Stambule. Kartę zakupimy w automacie. Działa ona na podstawie doładowywania jej gotówką i “odbijania” w środkach komunikacji miejskiej. Z karty jednocześnie może korzystać wielu pasażerów (wybierając się w kilka osób na wycieczkę, możecie odbić się jedną kartą). Zaletety Istambulkart? zdecydowanie koszt podróżowania jest tańszy, niż przy poprzednich opcjach, a do tego przesiadając się w ciągu dwóch następnych godzin karta również nalicza nam zniżki.

 

 

Nie zapomnij o zaopatrzeniu się w mapkę offline lub wydrukowaną mapę Stambułu. Ułatwi Ci to zdecydowanie podróż po mieście.

Rzeczy techniczne za nami, bierzemy się więc za najciekawsze atrakcje w Stambule!

Hagia Sophia

Uznany za jeden z najpiękniejszych cudów architektury. Niebywałe jest, że budynek powstał tysiące lat temu. Obecnie jest to muzeum, niegdyś najpierw świątynia chrześcijańska, a później meczet. Budowla stała się wzorem dla teraźniejszych budowniczych meczetów. Muzeum zapiera dech w piersiach już po obejrzeniu go z zewnątrz. Konieczny punkt na mapie Stambułu.

Błękitny meczet

Nie bez powodu plasuje się on w każdym TOP-ie przewodników turystycznych, przepiękny meczet zbudowany na zlecenie Ahmeda I. Meczet wzniesiono na polu zbliżonym do kwadratu. Dla mnie jako człowieka poniekąd związanego z budownictwem, oglądanie wszystkich kolumn, sklepień, łuków, materiałów z których powstała budowla to niewątpliwie gratka! Gwarantuję, że nie będziesz zawiedziony odwiedzając to miejsce!

Galata Tower

Bez wątpienia najlepszy punkt widokowy w Stambule. Zapewne postoicie kilka minut w kolejce, ale zdecydowanie warto. Widok rozpościerający się na panoramę miasta jest obłędny! Koniecznie podczas swojej podróży wytypuj dzień w którym nie będzie ani mgły, ani chmur.

Ortakoy

Idealne miejsce na spacer, by zaczerpnąć świeżego powietrza nad brzegiem wody. W tym miejscu napijesz się również kawy oraz spróbujesz lokalnych przysmaków na ulicznych stoiskach.

Miniaturk

 

Świetne miejsce na luźny wypad z dala od zgiełku. Park miniatur oferuje nam przechadzkę w asyście mini budowli. Uwielbiam makiety i rzeczy odwzorowane w miniaturowej skali. Atrakcja zdecydowanie przypadnie dzieciom do gustu.

Pałac Dolmabahce

 

Nie wiem dlaczego, ale fasada pałacu kojarzy mi się z pałacem w Poczdamie… Turecki pałac służył jako centrum administracyjne od 1853 do 1922. W środku budynku znajduje się najprawdopodobniej największy żyrandol na świecie, waży aż 4.5 tony i ma 750 lamp! Budynek jest niebywałych rozmiarów. Ma aż 45 tysięcy metrów kwadratowych co pomieściło: 285 pokoi, 68 toalet i 1427 okien. Chciałby ktoś posprzątać? Oprócz pałacu warto rzucić okiem na ogrody.

Kapalıçarşı

I doczekałem się mojego ukochanego bazaru! Zajmuje on zdumiewająco dużą powierzchnię, bo aż 3 hektarów i mieści się na nim blisko 3500 sklepików. Istny raj dla zakupoholików i fanów lokalnej kultury. Co się będę rozpisywał… każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

 

 

Ostatnią i zarazem najbardziej czasochłonną atrakcją jest… po prostu wędrowanie pieszo przed siebie. Chyba jest to zawsze mój ulubiony punkt każdej wyprawy. Wiele razy udało mi się dojść w miejsca mniej oblegane przez turystów i dopiero wtedy poznałem miasto,takim jakim jest. Weź kawę w dłoń i leniwym krokiem maszeruj przed siebie. Gwarantuję, że dotrzesz w miejsca fantastyczne, a nie znajdziesz ich w przewodnikach turystycznych. Co do samego Stambułu – miasto jest tak piękne i zaskakujące, że mając tydzień na zwiedzanie, czułem nadal niedosyt. Jeżeli więc wahasz się czy wybrać się do miasta na dwóch kontynentach, to mam nadzieję, że udało mi się tym artykułem przechylić szalę na to, byś zdecydował się pojechać do Stambułu.

 

Do zobaczenia w kolejnym miejscu na ziemi!

 

Przewiń do góry