Sofia w jeden dzień – co zobaczyć?

Tutaj nas jeszcze nie było, więc czas na stolicę Bułgarii, która jednocześnie jest najwyżej po Madrycie położoną stolicą w całej Europie! Wysokość ta, to aż 550 metrów n.p.m.
Mówi się, że w mieście tym czuć nieodłączny klimat PRL-u, a jego największą zaletą jest otoczenie gór, które sprawiają, że czujemy bliski kontakt z piękną naturą.

A więc co warto zobaczyć będą w Sofii?

Rotunda św. Jerzego

Najstarszy z zabytków w mieście, pochodzący z IV wieku, zbudowany przez Rzymian. Wiesz, że budowla ta sięga czasów, gdy miasto nosiło jeszcze nazwę Serdika? To niesamowita gratka dla osób interesujących się historią i architekturą.

 

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Coś niesamowitego! Największe wrażenie w przypadku tego akurat soboru prawosławnego robią na nas złote dachy, które zwłaszcza widziane w słoneczny dzień sprawiają wrażenie promieniującego słońca.

Cerkiew powstała na cześć rosyjskiego cara – Aleksandra II, który to przyczynił się do tego, iż Bułgaria uzyskała niepodległość w roku 1878. Budowla ta przyjęła nazwę patrona carskiej rodziny św. Aleksandra Newskiego.

Pozłacane kopuły, zdobiące wejście do wnętrza marmury ze Sieny i Carrary, trony dla cara i patriarchy stworzone z onyksu i alabastru oraz liczne freski wykonane przez bułgarskich i rosyjskich artystów, takich jak Anton Mitow, Stefana Iwanow, czy M. Sudkowski – wszystko to warto zobaczyć na własne oczy.

 

Teatr Narodowy imienia Iwana Wazowa

Położony w samym sercu stolicy teatr, to na pewno kolejny cel naszego zwiedzania. Otoczony przez najstarszy park miejski w mieście prezentuje się cudownie w towarzystwie fontanny z ozdobnymi rzeźbieniami i pozłacanymi elementami.

Sam teatr jest najstarszym w całym kraju, a spektakle możecie w nim oglądać przez 7 dni w tygodniu.

 

Łaźnie Mineralne

Choć od około 20 lat nie jest czynna, nie zmienia to faktu, że wygląda wspaniale i wzniośle! Dlatego polecamy Wam spacer po okolicy, by zrobić sobie przy niej zdjęcie i napić się wody z pobliskiej pijalni wód.

Ciekawym faktem jest, że płynące w tej okolicy źródła potrafią osiągać temperaturę nawet 45-46 stopni!

 

Sofia, to niezbyt nowoczesne miasto, pełne dziedzictwa kulturowego i religijnego – będzie więc idealnym miejscem na leniwy odpoczynek lub dla fanów takich właśnie zabytków. Ponadto, to zaledwie dwugodzinny lot i możemy znaleźć się w całkiem nowym miejscu – dlaczego by więc nie skorzystać?

A co Ty polecasz w Sofii? Byłeś/aś tam?

Przewiń do góry