Oulu – 7 najciekawszych atrakcji.

Oulu (w języku szwedzkim: Uleåborg) – miasto położone w części zachodniej Finlandii, tuż przy ujściu rzeki Oulujoki, często nazywane Doliną Krzemową Północy. Podczas bombardowań radzieckich z roku 1944 niestety straciło większość zabytków i dużą część zabudowy.

Jak często mówią o mieście lokalni mieszkańcy: Oulu to jedyne takie miejsce na ziemi, gdzie „uniwersytet stoi na bagnach, teatr na morzu, statek na rynku, a do tego w fabryce mieści się muzeum nauki”.

To sprawnie rozwijające się, energetyczne miasto uniwersyteckie ze względu na ilość mieszkańców zajmuje 6 miejsce w Finlandii, a na obszarze na północ od Tampere jest największym ośrodkiem.

#1 WYCIECZKI ROWEROWE

To właśnie w mieście Oulu znajduje się jedna z najgęstszych w kraju sieć ścieżek rowerowych, dzięki czemu miasto zawdzięcza miano stolicy rowerowej! Jeśli więc pragniesz w krótkim czasie zwiedzić miasto i jego okolice, nacieszyć się pięknymi widokami i lokalną architekturą, to wsiadaj na rower i w drogę!

Tutaj wszędzie uda Ci się dotrzeć na dwóch kołach, a liczne stojaki na rowery usprawnią zwiedzanie.

#2 HALA TARGOWA KAUPPATORI

Jedno z najczęściej uczęszczanych miejsc w Oulu, zbudowane pod koniec wieku XIX. Znajdziesz tutaj wszystko, czego tylko zapragniesz – od świeżych ryb, przez lokalne wyroby, po breloczki w kształcie reniferów.

Tuż przed budynkiem oprócz dużego pomnika policjanta, wystawiane są również liczne stragany, dzięki czemu także sam rynek podczas dnia tętni życiem. My osobiście uwielbiamy takie miejsca, bo to właśnie tutaj gromadzą się lokalni mieszkańcy i możemy obserwować płynące w Oulu życie.

#3 KATEDRA

Katedra ta zbudowana została w 1777 na cześć króla Szwecji – Gustawa III i nazwana imieniem jego żony – Zofii Magdaleny. Jest to najwyższa budowla w mieście, znajdujące się w samym jego centrum.

Niestety wielki pożar, jaki spotkał Oulu w roku 1822 zniszczył większość elementów drewnianych budynku, jednak katedra została odbudowana do roku 1832 na pozostałych po pożarze kamiennych murach przez słynnego architekta – C.L. Engela. Dopiero kilkanaście lat później jednak dobudowano ostatni z punktów budynku – dzwonnicę.

Ze względu na duże powiązania historyczne z działaniem pobliskiej zatoki, sklepienie katedry kształtem przypomina statek. Możecie obejrzeć je dokładniej codziennie, w godzinach 11:00-20:00.

#4 RUINY ZAMKU

Pochodzące z około 1590 roku ruiny obejmują pozostałości murów i starej prochowni, na której to zbudowana została w 1875 roku wieża obserwacyjna. Od początku XX wieku służąca mieszkańcom za kafeterię z niewielka wystawą na temat dawnego zamku.

Warto odwiedzić to miejsce dla wspaniałych widoków i odrobiny ciekawostek na temat historii miasta.

#5 SKANSEN

Usytuowany niedaleko uniwersytetu skansen na wyspach Siikasaari i Karhusaari, w którym zobaczysz przede wszystkim XVII i XVIII-wieczne ciekawostki życia regionu, zwłaszcza te związane z ośrodkiem rybackim.

Jest to otwarte muzeum na świeżym powietrzu i jednocześnie największa atrakcja turystyczna miasta, dzięki któremu dowiesz się więcej o rolnictwie, rybołówstwie, rzemieślnictwie i myślistwie w regionie Oulu. Ciekawym elementem są również prezentowane w skansenie palarnia ryb, drewniany młyn, dawne stodoły, a także piece do pieczenia chleba.

Za jedyne 3 Euro możesz zwiedzić skansen, który otwarty jest od 23 maja do 15 sierpnia w godzinach 10-18, a następnie od 16 sierpnia do 19 września w godzinach 10-16.

#6 STACJA KOLEJOWA

Skoro jesteś już w Oulu, to na pewno natkniesz się nareszcie na budynek dworca, który ukończony został w 1884 roku. Pierwszy pociąg wjechał na stację 29 października, dwa lata później.

Jest to piękny, pastelowy budynek, który na pewno umili oczekiwanie na pociąg i będzie świetnym tłem na pamiątkowe zdjęcia.

#7 POTNAPEKKA

Kolorowy autokar wycieczkowy, który wyrusza z centrum miasta po jego najważniejszych okolicach i zabytkach. Naszym zdaniem gratka zarówno dla młodszych jak i starszych turystów.

Do wyboru masz dwie trasy: wzdłuż wybrzeża Zatoki Fińskiej lub wzdłuż rzeki Oulujoki – osobiście polecamy skorzystanie z obu opcji!

 

OULU – VIDEO PROMUJĄCE

Udało nam się również znaleźć materiał promujący miasto, w formie video!
Zapraszamy do obejrzenia:

 

PS Lubicie mniej popularne miasta, gdy planujecie podróże?
Interesują Was miejsca nieoblegane przez turystów?

Przewiń do góry