Odense – najlepsze atrakcje!

Odense, którego nazwa wywodzi się od Odina (nordyckiego boga wojny, poezji i mądrości) znajduje się w samym centrum wyspy duńskiej wyspy Funen, to przede wszystkim miasto kojarzone z Andersenem, jednak dziś udowodnimy Ci, że warte jest odwiedzenia również z wielu innych powodów.

Poznaj najlepsze atrakcje w Odense i dowiedz się dlaczego warto odwiedzić to miasto!

#1 Zamek Egeskov

Zbudowany w połowie XVI wieku dla obrony przed atakami obcych zamek, to najlepiej zachowana budowla renesansowa w okolicy. Złożony z połączenia dwóch budynków, oddzielony ścianą na tyle grubą, że w swoim wnętrzu kryje ona schody oraz dodatkową studnię na wypadek oblężenia.

Nasze ulubione miejsce w zamku? Zdecydowanie sala bankietowa.

#2 Muzeum Andersena

Oczywiście atrakcja obowiązkowa – przecież to właśnie w Odense urodził się Andersen! Znajdziesz tutaj wszelkie eksponaty z życia pisarza, w tym także rysunki i inne dzieła sztuki. Dodatkowo znajduje się tu sklep z pamiątkami, w którym kupisz nie tylko przedmioty związane z postacią Andersena, ale również powstałe dzięki niemu utwory w wielu językach świata.

#3 Muzeum Kolejnictwa

Muzeum pełne lokomotyw z XIX wieku – wielka gratka dla wszystkich fanów kolei! Znajdziesz tu informacje o maszynach zarówno z dawnych lat, jak i tych nowocześniejszych oraz wiele ciekawych egzemplarzy. Wyjątkowo szeroka gama eksponatów zapewnia niesamowite wrażenie podczas zwiedzania wystawy, a możliwość przejazdu zabytkowym pociągiem parowym sprawia, że możesz nie tylko obejrzeć i poczytać o historii duńskiej kolei, ale także poczuć jej smak na własnej skórze.

#4 Ratusz

Zbudowany w centrum miasta, na placu Flakhaven na pewno wart jest zobaczenia. Wejście do niego jest zupełnie darmowe, więc polecamy również obejrzenie wnętrza.

Wzorowany na stylu włoskim i gotyckim ratusz, zbudowany został z czerwonej cegły pod koniec XIX wieku. Tuż przy ratuszu często w sezonie letnim odbywają się liczne festiwale i wystawiane są stragany. To świetne miejsce na spędzenie popołudnia wśród lokalnych mieszkańców.

#5 Katedra św. Knuda

A skoro już jesteśmy na placu Flakhaven, to na pewno musimy wspomnieć o znajdującej się nieopodal ratusza katedry. Ciekawostką jest, że całkowita budowa trwała aż 200 lat! Dlaczego?
Wszystko za sprawą niezbyt dopisującego szczęścia…

Sama katedra nazwana została nazwiskiem budującego jej Knuda IV, który około 1100 roku zabrał się za stworzenie budynku. Niestety jednak wszystko zniszczył pożar w XII wieku, a następnie kolejny w wieku XIV… Wtedy to zdecydowano o budowie nowej katedry na bazie trzech naw.

We wnętrzu, pod chórem znajdują się groby króla Knuda, jego brata oraz kolejno panujących królów.

#6 Zoo w Odense

Oddalone niecałe 4km od miasta zoo jest uważane za jedno z piękniejszych w Europie. Żyrafy, tygrysy, lwy, pingwiny, zebry, strusie… To tylko niektóre z gatunków zwierząt jakie tam spotkasz.

Jeśli masz ochotę, to jest nawet możliwość przenocowania na terenie campingu oraz wycieczka z przewodnikiem.

Czytaliście baśnie Andersena?
Jesteście gotowi odwiedzić poświęcone mu muzeum w Odense?
Dajcie znać w komentarzu!

Przewiń do góry