Nicea w jeden dzień

Nicea w jeden dzień? Z nami to zupełnie możliwe. Dzisiaj mamy dla Ciebie krótki przewodnik – przygotuj się więc na naprawdę długi i produktywny dzień w największym z miast słynnego Lazurowego Wybrzeża i jednocześnie jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w całej Francji.

 

1) Plac Massena

To właśnie tutaj zaczynamy naszą jednodniową przygodę. Wkraczając na sam plan na pewno na pierwszy rzut oka zauważysz wysokie kolumny z siedmioma figurami, nazywane “Rozmowami w Nicei” – oznaczają one siedem kontynentów świata i przedstawiają siedem postaci, które wieczorem podświetlane są na kolorowo.

Nicea w jeden dzień
Nicea w jeden dzień

2) Fontaine du Soleil

Fontannę tę obejrzysz w południowej części placu – nazywana jest ona Fontanną Słońca. Na jej szczycie stoi kilkumetrowy posąg Apolla, wykonany z białego marmuru, a wokół niego znajduje się pięć rzeźb z brązu – są to planety: Ziemia, Mars, Merkury, Saturn i Wenus.

Nicea w jeden dzień
Nicea w jeden dzień

3) Avenue Jean Médecin

W stronie północnej znajdziesz najważniejszą ulicę handlową miasta – Avenue Jean Medecin, która w ciągu dnia pełna jest mieszkańców i turystów. Wzdłuż niej znajdziesz galerię handlową Galeries Lafayette, liczne restauracje i sklepy, a także wyjątkowo imponującą neogotycką bazylikę Notre-Dame.

Budowla ta powstała pod koniec XIX wieku i po dzień dzisiejszy jest jednym z największych ośrodków religijnych świata.

Nicea w jeden dzień
Nicea w jeden dzień

4) Promenade du Paillon

12-hektarowy park w Nicei, będący jej wizytówką. Znajdziemy w nim wiele skarbów, w tym Miroir d’Eau, czyli tłumacząc na język polski – lustro wody. Jest to powierzchnia pełna otworów, z których tryska woda, tworząc wspaniały widok podczas spaceru przez park.
Dalej odkryjemy również kopię z brązu rzeźby Dawida znaną przede wszystkim z Florencji oraz Lycée Massena – konwent Augustynów, który od XVII wieku pełni funkcję szkoły.

Jeden dzień - Nicea

5) Vieux Nice

Czyli po prostu Stare Miasto, zajmujące obszar ciągnący się od Placu Masséna aż po wzgórze zamkowe.
Podzielone jest ono na dwie części – wschodnią z wąskimi, kolorowymi uliczkami, gdzie znajdziemy między innymi katedrę Sainte-Reparte oraz Pałac Lascaris oraz zachodznią pełną słynnych targów: Cours Saleya i Marche aux Fleurs.

Nicea w Jeden Dzień

Nicea w Jeden Dzień
Nicea w Jeden Dzień

6) Colline du Château

Wzgórze zamkowe, na którym w dawnych czasach znajdowała się ogromna twierdza, zniszczona bezpowrotnie przez wojska króla Francji Ludwika XIV. Nie zdecydowano się na odbudowę, a sama lokalizacja zmieniona została na park dostępny dla mieszkańców oraz turystów.
Utworzono tutaj także słynny sztuczny wodospad, który robi wrażenie i przyciąga rzesze spacerowiczów, którzy na wzgórzu zamkowym uwielbiają w słoneczne dni spędzać czas na piknikach i przechadzkach z rodziną.

 

Co jeszcze Twoim zdaniem powinniśmy dodać do listy?
Jakie jeszcze atrakcje w Nicei można zwiedzić w jeden dzień?

Przewiń do góry