Lwów w jeden dzień!

Dziś przenosimy się za naszą wschodnią granicę i odwiedzimy wspólnie Lwów. Miasto piękne, historyczne i niesamowicie klimatyczne. Każdy z moich podróżujących przyjaciół, który był we Lwowie wrócił zakochany w tym mieście. Podobnie było ze mną. Urzekło mnie tam dosłownie wszystko.

 

Startujemy klasycznie już od kilku ciekawostek na temat odwiedzanego przez nas miejsca:

-Miasto leży na Ukrainie
-Liczba mieszkańców szacowana jest na blisko 800 tysięcy
-Założony został w 1250 roku przez króla Daniela Halickiego
-Nazwa Lwów wywodzi się od imienia syna królewskiego : Lwa
-Klimat we Lwowie jest podobny do tego w Polsce: średnia temp. w styczniu -4, a w lipcu zaś +18
-Lwów podzielono na sześć dzielnic

 

 

Przejdźmy więc spacerowym krokiem do najciekawszych punktów na mapie Lwowa

Stare miasto

 

Jest to zabytkowa dzielnica Lwowa. W 1998 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W części starego miasta oprócz niesamowitego klimatu znajdziesz również wiele zabytków takich jak: Cerkiew Wołoska, piękny zabytkowy rynek, katedrę ormiańską, Archikatedralny sobór św. Jura i wiele, wiele więcej niesamowitych miejsc. Nie bez powodu umieściłem stare miasto na pierwszym miejscu mojej listy. Koniecznie musisz zobaczyć!

 

Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej

 

Gmach opery usytuowany jest w centrum Lwowa. Zaprojektował go Zygmunt Gorgolewski, a wybudowany został w 1896 roku. Jest to nie tylko perełka architektoniczna, ale też istny cud w dziedzinach malarstwa i rzeźbiarstwa. Budynek zajmuje powierzchnię blisko 3000 tysięcy metrów kwadratowych, a sama widownia może pomieścić około 1200 osób. Czy to nie jest piękne?

 

 

Archikatedralny sobór św. Jura we Lwowie

 

Zbudowany w latach 1744-1772. Cechuje się stylem rokokowym. W skład kompleksu kościelnego wchodzi pałac metropolitów, dzwonnica oraz budynki kapituły. W 1998 roku z kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wnętrze na sto procent Cię miło zaskoczy, niech ono pozostanie dla Ciebie niespodzianką!

 

 

Muzeum Piwa we Lwowie “Lvivarnya”

 

Mamy tutaj fanów piwa?! Jeśli tak, to będzie to idealne miejsce, byś spróbował lokalnego browaru w wielu odsłonach. Oprócz samego piwa, znajdują się tutaj eksponaty piwowarskie. Muzeum nie przytłacza swoim wyglądem. Godne polecenia miejsce!

 

 

Lviv Railway station

 

 

Stacja powstała w latach 1899–1904. Projektantem był polski architekt i profesor politechniki Lwowskiej Władysław Sadłowski. W skład kompleksu dworcowego wchodzą;
– muzeum kolejnictwa
– kamienice wybudowane dla pracowników kolei
– gmach główny dworca
– hale przeznaczone na remont kolei
Dworzec jest piętrowy, jego architektura wzbudza ogromny podziw przyjezdnych turystów.
Lwów według mnie jest idealnym miejscem na pieszą wędrówkę przed siebie. Na zachętę, by tam pojechać wytyczyłem Ci tylko kilka punktów. By poczuć prawdziwy klimat Lwowa, idź po prostu przed siebie, żaden przewodnik nie da Ci tyle informacji, ile wyczytasz sam między wierszami wędrówki bez celu. 
Wiele osób po przyjeździe do Lwowa, po prostu się w nim zakochuje bez opamiętania. Wiele osób wraca też w jego piękne historyczne progi. 
Myślę, że i TY będziesz jednym/ą z tych, którzy właśnie tak postąpią!
Dla zachęty pokażę Ci jeszcze kilka zdjęć:
Do zobaczenia na szlaku!

Przewiń do góry