Lot samolotem – FAKTY i MITY

Przed swoim pierwszym lotem popełniłam ten błąd i zaczęłam wczytywać się w internetowe teorie dotyczące bezpieczeństwa podczas lotu, cennych wskazówek, drogi jaką należy przebyć na lotnisku (odprawy były dla mnie wtedy czarną magią i myślałam, że nie jestem w stanie tego ogarnąć bez konkretnej instrukcji!) oraz faktów i mitów, często wyrwanych nie wiem skąd.

Postanowiłam dzisiaj podzielić się z Wami moimi ulubionymi i tak oto powstał pomysł na wpis:

LOT SAMOLOTEM: FAKTY I MITY.

Jesteś zainteresowany/a? W takim razie zapraszam!


Latanie samolotem jest o wiele bezpieczniejsze od jazdy samochodem czy podróży pociągami.

PRAWDA

Dla przykładu udało mi się znaleźć statystyki z 2010 roku, w którym to na całym świecie w wypadkach lotniczych zginęło 829 osób, podczas gdy śmierć na drogach poniosło aż 1,3 miliona ludzi.
Matematyka jest więc prosta – latanie samolotem jest statystycznie o wiele bezpieczniejsze i wiąże się z mniejszą ilością wypadków.

 

Kapitan samolotu może cię zaaresztować

PRAWDA

Kapitan samolotu, ma na jego powierzchni władzę absolutną od momentu startu do wylądowania. Najważniejszą rolą kapitana jest zapewnienie pasażerom bezpiecznego lotu z punktu A do punktu B. Może więc aresztować daną osobę, a nawet zdecydować się na tak zwane “międzylądowanie” prze dotarciem do głównego celu, by jak najszybciej oddać pasażera w ręce policji. Poza tym, jeśli już mówimy o ciekawostkach, zdarza się nawet w sytuacjach wyjątkowych, że pilot może na pokładzie udzielić ślubu lub uczestniczy w stworzeniu i spisaniu testamentu.

 

Krążenie nad lotniskiem zawsze oznacza problemy z samolotem.
FAŁSZ

Oczywiście dla znacznej większości z nas, ani start, ani lądowanie nie należą do najprzyjemniejszych etapów lotu samolotem. Nerwy jednak dopadają nas naprawdę dopiero wtedy, gdy przez okno zauważamy, że samolot krąży nad lotniskiem, zamiast wejść na tor i polecieć do kolejnej lokalizacji. Ale co to tak naprawdę oznacza?

Nic innego, jak zwykły ruch, tak jak w przypadku samochodów. W niebie również występują korki, opóźnienia innych samolotów lub jakiekolwiek inne sytuacje, które sprawiają, że samolot zwyczajnie czeka na możliwość bezpiecznego wyruszenia w dalszą trasę.

Powietrze w maskach tlenowych starcza na kilkanaście minut
PRAWDA

Czy powinniśmy więc się martwić? Absolutnie nie. Tlenu w maskach wystarcza na około kwadrans, ale nie dlatego, że się go nam szczędzi. Powód jest prosty – tylko tyle go nam potrzeba i nawet to jest spory zapas na wypadek jakichkolwiek przeszkód podczas lotu. Zejście na wysokość, w której możemy normalnie oddychać zajmuje kapitanowi maksymalnie kilka minut, wiec nie ma potrzeby ładowania masek tlenem o zapasie wystarczającym na długie godziny.

 

Samoloty mogą latać tylko przy dobrej pogodzie.
FAŁSZ

Prawdopodobnie w takim wypadku nie mielibyśmy zbyt wielu okazji na podróże samolotem, a linie lotnicze wstrzymywałyby swoją działalność wiosną, zimą i jesienią, przez co moglibyśmy latać jedynie latem, o ile i wtedy pogoda byłaby idealna. Najnowocześniejsze systemy komputerowe pozwalają kapitanowi bez problemu prowadzić maszynę i postawić ją na ziemi nawet przy zerowej widoczności i podczas najbrzydszej, najwietrzniejszej pogody. UWAGA – samolotu nie może strącić również piorun 🙂

 

Drzwi samolotu mogą otworzyć się podczas lotu.

FAŁSZ

Oczywiście bywali i tacy, którzy z jakiegoś powodu podróż chcieli zakończyć wcześniej i próbowali swoich sił przy otwieraniu drzwi. Jednak fizycznie jest to niemożliwe z powodu ogromnego ciśnienia, które nie pozwala ot tak przekręcić odpowiedniego pokrętła i otworzyć drzwi samolotowych. Nie musisz się już więc o to martwić.

 

Samoloty zrzucają na ziemię ścieki z toalet
FAŁSZ

No cóż… wydaje Ci się to absurdalne? I dobrze. Jednak nie masz pojęcia ile osób naprawdę w to wierzy!
Federalna Administracja Lotnictwa, wydała nawet oficjalne oświadczenie dla niedowiarków. Wyjaśniono w niej, że ścieki są w samolocie przechowywane w specjalnym zbiorniku, opróżnianym po wylądowaniu samolotu i nigdy wcześniej!

 

Lepiej nie przewozić zwierząt w luku, bo mogą tam zamarznąć…
FAŁSZ

Skąd takie przemyślenia? Ponieważ odbierając walizki zwracamy zawsze uwagę na to jak bardzo są schłodzone. Pamiętaj jednak, że jeśli załoga wie o przewożeniu zwierząt, może swobodnie regulować temperaturę w luku i w wypadku transportu Twojego kota lub psa, temperatura wynosi tam około 20 stopni!

 

Samoloty omijają Trójkąt Bermudzki, bo boją się zniknąć z radaru…
FAŁSZ

Legendarna historia którą mogłeś oglądać w licznych filmach, serialach i czytać w książkach. Ale czy naprawdę kapitanowie samolotu wierząc w to zmieniają trasę okrążając słynne miejsce? Absolutnie nie. Nie dość, że kosztowałoby to nas nadrobienie tysięcy dodatkowych kilometrów, to na dodatek nigdy oficjalnie nie ustalono jakiegokolwiek powodu, by ten zabieg stosować. Pozostańmy przy emocjach podczas oglądania filmów o zaginięciach na terenie Trójkąta Bermudzkiego, a do samolotu wsiadajmy z głową wolną od lęku, że nagle po prostu wyparujemy z radaru.

 

Rząd 13. i miejsce 13. nie istnieją
PRAWDA

Linie lotnicze są świetnie przygotowane na pasażerów mających strach przed lataniem. Większość z nich zrezygnowała więc z miejsca 13 w rzędzie 13, by nie stresować dodatkowo osób przesądnych. Są również państwa, które całkowicie zrezygnowały z rzędu 13, by nie narażać nikogo na nerwy. W innych krajach także usuwa się “pechowe” miejsca, zależnie od lokalnych wierzeń – dla przykładu w niektórych samolotach linii włoskich nie znajdziesz rzędu 17ego 🙂

 

A Ty znasz jakieś ciekawe fakty i mity na temat lotu samolotem?

Przewiń do góry