Lizbona – darmowe atrakcje

Uwielbiamy darmowe atrakcje – dzięki nim możemy więcej wydać na pamiątki, lokalne przysmaki i nocleg w wymarzonym sobie przez nas miejscu. Dzisiaj mamy dla Ciebie aż 10 najciekawszych darmowych miejsc w Lizbonie, które koniecznie musisz dodać do swojego planu podróży!

1) Feirra da Ladra

Czyli tłumacząc na język polski – Targ Złodziei. Otwarty jest w każdy wtorek i sobotę, a znajdziesz na nim masę staroci, bibelotów i pamiątek.

Nazwa wywodzi się z historii, gdy to w miejscy tym handlowano dobrami o niezbyt wiadomego pochodzenia. Teraz jednak możesz ze spokojem wkroczyć na targ i legalnie kupić Lizbońskie wspaniałości – w tym również okazy, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

2) Parque das Nações

Jest to Park Narodów znajdujący się w najmłodszej części Lizbony – Oriente.
Zobaczysz w nim wspaniałe eksponaty, takie jak fontanny, największe publiczne oceanarium w Europie, centrum handlowe Vasco da Gama, a także przystań dla jachtów oraz Pawilon Wiedzy i Nauki.

3) Dworzec Oriente

Znajduje się tuż przy parku, o którym pisaliśmy wyżej i zachwyci Was swoją niepowtarzalną architekturą. Najpiękniejszy widok zapewniony jest po zmroku, gdy oświetlenie rozpoczyna swoje czary, a sam budynek nabiera nowego uroku.

4) Katedra Sé

Katedra Najświętszej Maryi Panny, która jest zarazem najstarszym kościołem w całej Lizbonie. Jej historia sięga czasów zdobycia miasta przez krzyżowców. Cechuje go nie tylko sama architektura i historia, ale także tłumy turystów, ponieważ jest to jeden z najważniejszych zabytków w okolicy.

5) Dworzec Rossio

Jego pełna nazwa, to Estação de Caminhos de Ferro do Rossio. Zbudowana w stylu neomanuelińskim jest jedną z najważniejszych prac inżynieryjnych w Portugalii w XIX wieku.

6) Pomnik Odkrywców

Pomnik znajdujący się w dzielnicy Belem, to jedna z najsilniej powiązanych z erą wielkich odkryć geograficznych atrakcja. Stworzona ku pamięci odkrywania świata upamiętnia osoby zasłużone dla Portugalii i erę wielkich odkryć geograficznych.

7) Alfama

Historyczna część miasta, która pełna jest stromych, brukowanych uliczek, ukrytych zaułków, schodów i kamienic pokrytych słynnymi biało-niebieskimi kaflami. Kryjąca w sobie historię z czasów Maurów dzielnica jest ojczyzną tradycyjnej muzyki portugalskiej!

8) Praça do Comércio

Plac handlowy znajdujący się nad samym brzegiem Tagu. Przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku stała tutaj rezydencja królewska. Znajdziemy tu między innymi pomnik króla Józefa I na koniu, najstarszą kawiarnię Lizbony – legendarną Café Martinho da Arcada, nowoczesne, interaktywne muzeum „Lisboa Story Centre” oraz dwie wieżyczki przy brzegu Tagu, stanowiące nawiązanie do wież dawnego Pałacu Królewskiego.

9) Miradouros

Czyli słynne punkty widokowe Lizbony, które koniecznie musisz zobaczyć! Nasze ulubione, to miradouro de Santa Luzia, Portas do Sol i Sao Pedro de Alcantara. Z racji tego, że miasto to jest położone na wzgórzach, widoki są przecudowne i warto wspiąć się na powyższe punkty, by obejrzeć panoramę miasta.

10) Wybrzeże Tejo

Jest ono bardzo spokojnym, relaksującym miejscem, gdzie zarówno mieszkańcy Lizbony, jak i turyści uprawiają jogging lub po prostu spacerują z rodziną. Podczas wędrówki wzdłuż wybrzeża możemy podziwiać chociażby wzgórza Alfamy, plac do Comercio, port w Lizbonie czy przechodzący przez rzekę most.

Przewiń do góry