Lacock Abbey w jeden dzień

Lacock, to piękna, mała wieś w Anglii, niedaleko Bristolu, w hrabstwie Wilthshire.
Większość budynków w tej okolicy pochodzi aż z XVIII wieku, choć znajdziemy również o wiele starsze.

Lokalizacja ta znajduje się pod opieką National Trust – Zajmuje się ona opieką nad zabytkami, terenów leśnych, parków oraz setkami mil wybrzeża Zjednoczonego Królestwa. Jest to główny powód, dla którego w Lacock nie możesz ot tak kupić domu. Aktualni mieszkańcy, jak się okazuje, wynajmują je.

Duma i uprzedzenie”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Poszukiwacz przygód: Klątwa skrzyni Midasa”… To tylko kilka z filmów, które swój plan filmowy miały właśnie na terenie Lacock! Okolica wielokrotnie wykorzystywana była w kinie. Najbardziej słynie jednak właśnie z Harrego Pottera, ponieważ oprócz pierwszej części, swoje miejsce miały tam również sceny z części drugiej “Komnata Tajemnic”, czy też części szóstej “Książę Półkrwi”.

Co koniecznie musisz zobaczyć w Lacock
i dlaczego warto zwrócić uwagę na tę malowniczą wieś?

 

1) OPACTWO LACOCK ABBEY

Najpopularniejsza destynacja turystyczna w okolicy. Już za kilkanaście funtów możemy zwiedzić pierwotnie średniowieczny klasztor Augustynek, który w XVI wieku przekształcono w pałac. Trafiał on przez lata z rąk do rąk i zamieszkiwali go między innymi: Ela Contessa Salisbury, Sir Wiliama Sharingtona, czy Johna Ivory Talbota.

W 1835 roku William Henry Fox Talbot utrwalił widok z okna budynku – na jednej z pierwszych fotografii w historii. Wydarzenie to zostało uhonorowane na ręce Talbota medalem królewskim.

Spacer po włościach jest niezapomniany! Wieża renesansowa z widokiem na rzekę Avon, długie, przestrzenne korytarze, wysokie sale, gotyckie detale. Wszystko to sprawia, że Lacock Abbey ma niepowtarzalny, magiczny nastrój, który zachęcił twórców Harrego Pottera do wyboru tej właśnie scenerii.

2) FOX TALBOT MUSEUM

Wspomniany wcześniej William Henry Fox Talbot, na co dzień był brytyjskim archeologiem, chemikiem, botanikiem, lingwistą. Jednak jego sława dotyczy przede wszystkim fotografii. To właśnie dzięki jego badaniom powstała fotografia negatywowa, która pozwalała wykonywać niezliczoną ilość kopii wykonywanych zdjęć.

Samą fotografię William z chęcią rozpowszechniał jako nową dziedzinę niełatwej, ale przepięknej sztuki. To dzięki temu najokazalszy z budynków w miejscowości Lacock, został przeznaczony na upamiętniające jego dokonania muzeum.

Jednym z ciekawszych eksponatów jaki tam znajdziesz, jest pierwsze zdjęcie wykonane w Wielkiej Brytanii, czarno-białe, o którym wspominaliśmy również punkt wcześniej.

3) ULICE MIASTECZKA

O tak… warto odwiedzić Lacock chociażby dla przepięknej architektury i klimatu unoszącego się ulicami miasteczka. Mieszka tu nieco ponad 1000 mieszkańców i liczba ta od lat nie zmienia się z powodu zakazu budowania nowych domów.

Idąc przepięknymi uliczkami znajdziecie tu takie perełki jak:

Lacock Bakery – piekarnia w sercu miasteczka, gdzie zjesz przepyszne tradycyjne ciasteczka i czekoladę,

Quintessentially English Soaps Stock – ze swoimi ręcznie robionymi mydełkami na bazie tylko naturalnych produktów,

Tithe Barn – do której dawniej zaciągano z ulic miasteczka pijanych do nieprzytomności chłopów, a która to teraz jest jedynie dużą, odnowioną stodołą,

CoCoChemistry – czyli idealne miejsce dla wszystkich łasuchów! Dwaj chemicy, którzy założyli to miejsce postanowili wykorzystać swoje umiejętności do produkcji czekolady. Czy chemia i słodycze mają ze sobą coś wspólnego? O tym musicie już przekonać się sami.