Kopenhaga – darmowe atrakcje!

Nasz ulubiony temat! Wśród najpopularniejszych postów na naszym blogu, to właśnie poradniki zwiedzania miast w jeden dzień (o których przeczytasz tutaj – LINK) oraz te o darmowych atrakcjach są najczęściej wyświetlane.

Kopenhaga – stolica Danii potrafi opróżnić nasze kieszenie nawet w kilka godzin. Nie jest to najtańsze miasto! Dlatego warto znać wszelkie darmowe atrakcje, które są równie ciekawe i wartościowe, co te płatne, a dodatkowo sprawiają, że oszczędzamy miło spędzając czas wśród obcej kultury i sztuki.

Czas na darmowe atrakcje Kopenhagi!

#1 Pomnik Małej Syrenki

Postawiony na cześć H.Ch. Andersena w 1909 roku pomnik o wysokości prawie dwóch metrów, to jeden z symboli miasta. Jest na tyle popularny, że powstało wiele jego replik w różnych miastach świata.

Stoi przy nadbrzeżu Langelinie, gdzie możecie go zobaczyć zupełnie bezpłatnie.

#2 Ogrody Królewskie w Zamku Rosenborg

Przez około 100 lat w zamku swoje letnie wakacje spędzali duńscy władcy, natomiast na początku XIX wieku w budynku założono muzeum Dynastii Oldenburgów. Co roku ogrody odwiedza nawet 2-3 miliony turystów – są to najstarsze ogrody królewskie w kraju.

Legenda mówi, że zarówno zamek, jak i ogrody zaprojektował król we własnej osobie – Christian IV.

Od kilkunastu lat na terenie ogrodów królewskich działa również baśniowy plac zabaw.

#3 Zmiana Warty przy Amalienborg

Za darmo obejrzysz w Kopenhadze zmianę warty przy oficjalnej rezydencji duńskiej rodziny królewskiej. Jest to przepiękna rezydencja zimowa składająca się z czterech pałaców w stylu rokoko. Przed każdym z nich obejrzysz zmianę warty w południe – gwardziści królewscy w mundurach i czapkach z futra niedźwiedziego, to wspaniały widok. Jeśli jednak chcesz zobaczyć zmianę w pełnej okazałości, wybierz się tam w niedzielę, gdy królowa Danii jest w pałacu. Wtedy wszystkiemu towarzyszy wojskowa orkiestra.

 

#4 Nyhavn

Przepiękne nabrzeże portowe, w którym mieszkał kiedyś również Andersen. Sama dzielnica ma piękny, historyczny klimat, a najstarsze budynki pochodzą aż z XVII wieku.

Dawnej do portu przypływały statki z całego świata, jednak obecnie jest to wyjątkowo spokojna okolica pełna restauracji, kawiarni i muzyków grających na ulicach.

#5 Strøget

Strøget, to jedna z najdłuższych w całej Europie ulic – jej długość wynosi trochę ponad kilometr, a wzdłuż niej znajdziesz liczne sklepy lokalne i markowe. Rozciąga się od ratusza aż po Kongens Nytorv.

W okolicy oprócz zakupów znajdziesz również kilka wartościowych zabytków, takich jak kościół Vor Frue Kirke, fontanna Storkespringvandet, a także Amagertorv Square, gdzie odbywają się często przeróżne przedstawienia.

#6 Ogród botaniczny w centrum miasta

Wejście do niego jest w pełni darmowe, a jego powierzchnia zajmuje ponad 10 hektarów. Na terenie ogrodu znajdują się liczne szklarnie, a w nich ponad trzynaście tysięcy gatunków roślin. Otwarty jest przez cały rok – od maja do września w godzinach 8.30 – 18.00 oraz od 8.30 – 16.00 przez pozostałą część roku.

 

#7 Muzeum Narodowe

Niesamowicie obszerne w eksponatach muzeum – znajdziesz w nim znaki czasu od samego średniowiecza, aż po lata współczesne. Każdy pasjonat sztuki lub historii znajdzie w tym miejscu coś dla siebie.

Muzeum otwarte jest we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkami, w godzinach 10-17.

 

#8 Wycieczka z Sandermans

Jeśli nie lubisz zwiedzać w samotności lub zwyczajnie masz ochotę na wycieczkę z przewodnikiem, to na pewno ucieszy Cię fakt, że Kopenhagę możesz zwiedzić za darmo podczas trzygodzinnej wycieczki z Sandermans. Rozpoczyna się ona na Rådhuspladsen o godzinie 11:00 i obejmuje wszystkie najważniejsze zabytki miasta. Całością zajmują się wolontariusze, którym nie musisz, choć możesz zapłacić, jeśli uznasz, że zasłużyli na wyróżnienie.

#9 Klify Møn

Co prawda znajdują się około godziny poza miastem, jednak warte są odwiedzenia – a jak wiesz, takie widoki są w pełni darmowe, więc jedynym kosztem będzie dojazd do okolicy klifów.

Jest to jeden z najpiękniejszych widoków w całej Danii.

A jakie są Twoje ulubione atrakcje Kopenhagi?

Przewiń do góry