Dortmund w jeden dzień!

Mało kto wybiera się na wczasy do naszych zachodnich sąsiadów. Opisywałem jakiś czas temu piękne Monachium. Dziś wybór padł na Dortmund.

Kilka ciekawostek o mieście:

-Dortmund jest największym miastem w Zagłębiu Ruhry
-Miasto jest siedzibą wielu uczelni wyższych
-Pierwszy raz o Dortmundzie słyszano już w IX wieku
-Znane jest z licznych terenów zazielenionych m.in. parków
-Dortmund podzielony jest na 12 okręgów administracyjnych
-Miasto bogate jest w stacje kolejowe
-Od 1973 roku w Dortmundzie rozgrywane są sławne na cały świat turnieje szachowe
-Stadion Borussii od wielu lat jest zapełniany prawie do ostatniego miejsca na każdym meczu

Port lotniczy Dortmund znajduje się 11 kilometrów od centrum. Jest jeden z najważniejszych portów obsługujących Zagłębie Ruhry. Do Dortmundu dolecimy z Polski liniami Ryanair (Kraków) oraz Wizz air (Gdańsk, Katowice, Olsztyn, Poznań) . Z lotniska bez problemu dojedziemy autobusem do miasta. Jest też możliwość skorzystania z kolei ( z lotniska do stacji kolejowej kursują specjalne autobusy)

Ja do Dortmundu wybrałem się autem z racji tego, że jest to dla mnie kilka godzin jazdy w asyście ulubionej muzyki.

Czas na atrakcje!

 

Signal Iduna Park

O tak! Bardzo mocno czekałem, by zobaczyć ten stadion! Wielokrotnie miałem okazję oglądać mecze Borussii w TV i byłem zachwycony całą otoczką i stadionem. Kolejne marzenie odhaczone. Byłem miło zaskoczony.

Phoenix-See

Sztuczne zalewisko, które powstało w 2011 roku w miejscu starej huty. Okolica jest niesamowicie urokliwa. Tuż obok znajduje się zamek zbudowany w XII wieku, a także zbudowano tutaj nowe osiedle. Dzielnica zyskała w ostatnim czasie nieco ekskluzywnego sznytu.

German Football Museum

Cały Niemiecki futbol w jednym miejscu! Ogromna liczba cennych pamiątek związanych z piłką klubową i reprezentacyjną. W muzeum znajdziesz również sporo atrakcji multimedialnych oraz mini kino. Gorąco polecam nie tylko fanom piłki nożnej!

Westfalenpark

Chyba najsławniejszy park w Dortmundzie. W okresie lata miejsce pikników, bardzo chętnie oblegane przez mieszkańców. Wiele ciekawych rzeźb, kolejka, wieża telewizyjna, piękna roślinność. Koniecznie wpadnij tam na kawkę i relaksujący spacer.

Dortmund Zoo

Fani zwierząt oraz małe dzieci będą zachwyceni odwiedzając ZOO. Miejskie zoo stworzyło dom dla wielu gatunków zwierząt. Jest tutaj miejsce w którym można zjeść i napić się kawy. Teren jest schludny. Gorąco polecam.

Hohensyburg Castle

Świetne miejsce na spacer bądź rower. Ruiny na wzgórzu zamku. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na panoramę miasta oraz jezioro. Idealne miejsce, by uciec od miejskiego zgiełku! Koniecznie zabierz coś na przekąskę, znajdziesz tam miejsca na piknik.

Kościół św. Rajnolda

Kościół ten jest najstarszym zachowanym kościołem w mieście. Kaplica jest ważnym miejscem, ponieważ jest podobno geograficznym środkiem Dortmundu. Historia datuje powstanie kościoła w tym miejscu w IX w. Kościół w historii był kilkukrotnie zniszczony. Pomimo zniszczeń w kościele zachowało się wiele historycznych przedmiotów.

Dortmunder U

Dawniej należał do browaru Union-Braueri, dziś znajduje się tutaj wydział kultury miasta, a także muzeum, Europejskie Centrum Kreatywnych Ekonomii oraz kino. Prawdopodobnie był to pierwszy wieżowiec w Dortmundzie.

Ostatnim, a zarazem najbardziej czasochłonnym punktem naszej wyprawy jest… tułaczka bez celu. W każdym wpisie gorąco polecam zakup kawy i marsz przed siebie. Dlaczego? Dojdziemy po prostu w miejsca nie opisane w przewodnikach turystycznych. Wiele razy nogi poniosły mnie w dzielnice, gdzie odnalazłem świetne lokalne knajpki, czy zabytki małej architektury. Uwielbiam też chłonąć wiedzę od mieszkańców.

Do zobaczenia w kolejnym miejscu na mapie!