Carcassonne – średniowieczne miasto!

Carcassonne – miasto położone w południowej części Francji zwanej Langwedocją, to jeden z najpopularniejszych zakątków “Starego Kontynentu” i jednoczenie najwspanialsze miasto średniowiecznej Europy. Z tego właśnie powodu miasto to zwiedza rocznie kilka milionów turystów.

A co dokładnie warto zobaczyć w Carcassonne?
I dlaczego lecąc do oddalonej o 90km Tuluzy warto wybrać się na wycieczkę w tę okolicę?

O tym opowiemy w dzisiejszym poradniku!

 

Około godziny drogi od popularnej wśród turystów Tuluzy, znajdziesz Carcassonne – miasto otoczone podwójnymi murami obronnymi oraz licznymi basztami i wieżyczkami. Spacerując po okolicy masz wrażenie, że dla tego miejsca czas się zatrzymał…

Celtycka osada podobno istnieje już od IV wieku na skrzyżowaniu szlaków handlowych łączących Atlantyk z Morzem Śródziemnym i Półwysep Pirenejski z pozostałą częścią Europy. To w tym właśnie miejscu Rzymianie zbudowali I wieku warowne miasto pod nazwą Carcasum.

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI

 

Szukając informacji o zabytkach Carcassonne dowiadujemy się, że uważa się za nie cały kompleks! Jest to bowiem największe takie skupisko zabytkowe w całej Europie.

 

Miasto podzielone jest na dwie części: górną i dolną. Część górna, to warowna fortyfikacja o nazwie Cité, otoczona podwójnym pasem murów obronnych z licznymi basztami i bramami. Co ciekawe, znajdują się tutaj aż 53 wieże strzelnicze! Pośród murów stoi zamek oraz kościół St. Nazaire.

W sezonie letnim odbywają się spektakle kostiumowe i turnieje rycerskie, a także koncerty muzyki z czasów średniowiecza.

 

W części dolnej znajduje się przede wszystkim Canal du Midi, który to ciągnie się aż do Morza Śródziemnego, mierząc łącznie 175 mil długości. Powstały w XVII wieku przyciąga wielu turystów!

 

Oprócz niego znaleźć też możemy dwa najczęściej odwiedzane zabytki architektury: Katedra St. Michel oraz kościół St. Vincent, pochodzące z XIII i XIV wieku naszej ery.

 

Jednym w przyjemniejszych miejsc w dolnym mieście na pewno jest plac Carnot. Można tu miło spędzić czas w jednej z licznych kawiarni i restauracji, nacieszając oko przepięknymi widokami.

Natomiast, jeśli lubisz zakupy, to ucieszy Cię fakt, że stoi tu również ogrom butików i lokalnych sklepów, a także ogrom straganów ze świeżymi warzywami i owocami. Jeśli natomiast lubisz pamiątkowe gadżety, to możesz zakupić tutaj także średniowieczne berła, korony, czy pistolety.

OKOLICZNE JASKINIE

 

Około 15 minut od Carcassonne znajdują się jaskinie Cabrespine i Limousis z niesamowitym łańcuchem ruin czterech zamków wznoszących się na skałach w dolinie. Warto wybrać się tam na jednodniową wycieczkę pełną długich spacerów i przepięknych widoków.

Carcassonne jest świetną bazą wylotową dla okolicznych atrakcji.

CO W OKOLICY?

 

Z Carcassonne możesz dostać się w ciągu zaledwie 1-2 godzin w wiele naprawdę wspaniałych miejsc! Między innymi na południu czekają Pireneje, na północy od miasta Montagne Noire, na zachodzie bardzo popularna Tuluza, na wschodzie Corbières, a dalej, w odległości ok. 70 km plaże Narbonne i Gruissan.

Ok. 20 km na północ leży urocza miejscowość o nazwie Lastours z pięknymi mostami i ruinami zamków oraz wspomniane przez nas wyżej jaskinie Cabrespine i Limousis w odległości 15 minut od Carcassonne.

Przewiń do góry