Bilbao – najlepsze atrakcje!

Bilbao – czyli stolica baskijskiego Viscaya, przepiękne miasto tuż przy ujściu rzeki Nervión. Największe miasto północnej części Hiszpanii, czyli Kraju Basków. Najciekawszym elementem jest dla nas niespotykane połączenie historii z dużą dawką nowoczesności.

Dzisiaj przedstawimy Ci 5 naszych ulubionych atrakcji w Bilbao!

#1 Basilica de Begoña

Jeden z najpiękniejszych budynków w mieście, łączący w sobie styl gotycki oraz barokowy. Projekt Sancho Mrtineza de Argo zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale w środku.

Zbudowana w XVI wieku świątynia jest miejscem, w którym spotykają się pielgrzymi, a najwięcej ludzi zbiera w sobie podczas obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sierpniu i w dniu Dziewicy z Begonii w paźdierniku.

Bazylika dostępna jest we wszystkie dni za wyjątkiem niedziel w godzinach 10:30 – 13:30 i 17:30 – 20:30 oraz podczas mszy niedzielnych.

#2 Forteca Castillo de Butrón

Tę fortecę musisz zobaczyć będąc w Bilbao! Jest to jedna z najstarszych budowli w tej części kraju – zbudowana została około XI wieku, jednak dopiero w XIX przybrała aktualną formę na zlecenie don Narciso de Salabert y Pinedo. Jego marzeniem był zamek, który swoim wyglądem przywodził na myśl bawarskie budowle.

Wokół fortecy ciągnie się przepiękny las dębowy, w którym podziwiać możemy niezliczone gatunki roślin. Warto wybrać się na spacer po lesie i z zewnątrz obejrzeć fortecę. Do środka niestety nie wejdziemy, ponieważ jest to aktualnie własność prywatna i nie ma możliwości zwiedzania.

#3 Muzeum Guggenheima

Najpopularniejsza budowla w Bilbao zaprojektowana przez Franka Gehry’ego – czyli muzeum zbudowane z tytanowej blachy i szkła, przypominające morskie fale. Już sam wygląd jest wart obejrzenie “na własne oczy”.

W środku natomiast znajdziesz sztukę współczesną Warhola, Kooninga i innych artystów tej epoki, na które warto poświęcić całe popołudnie (są tu jacyś fani sztuki?). Przez muzeum dodatkowo stoją rzeźby szczeniaka i pająka. Ten drugi wykonany jest z kwiatów, a jego symbolika ma mówić o życiu i śmierci.

Muzeum zwiedzić od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-20:00. W sezonie wakacyjnym, czyli na przełomie lipca i sierpnia muzeum dodatkowo otwarte jest także w poniedziałki.

#4 Quiosco del Arenal

Jest to sala koncertowa, która początkowo powstała w celu zapewnienia miejsca na niedzielne występy miejscowej orkiestry. Z czasem jednak zaczęły odbywać się tam liczne uroczystości, takie jak wesela, bankiety, wieczory panieńskie, czy urodziny oraz koncerty muzyczne.

Tuż przy sali jest także lokalna kawiarnia podająca tutejsze wino, kawę i przekąski “pintxos”.

#5 Most Biskajski

Tej atrakcji na Twojej liście nie może zabraknąć! Most Biskajski nad rzeką Nervión, zaprojektowany przez Alberto Palacia był w XIX wieku pierwszym, dzięki któremu zarówno ludzie jak i pojazdy mogły pokonywać drogę na wysokości.

Niestety zniszczony częściowo w czasie wojny domowej, odbudowany został w 1941 roku. Natomiast w 2006 wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i od tego czasu jest istotną atrakcją Bilbao.

 

A Ty? Byłeś/aś kiedyś w Bilbao?
Możesz znasz więcej ciekawych atrakcji?

Podziel się nimi w komentarzu!

Przewiń do góry