Andora – co warto zobaczyć?

Maleńka Andora, ledwo widoczna na mapie pomiędzy wielokrotnie większą Hiszpanią i Francją, to niesamowicie urokliwe i klimatyczne miejsce, które choć nie jest jedną z TOPowych destynacji turystycznych, na pewno jest warta zobaczenia.

Piękna o każdej porze roku, oferuje wiele różnych możliwości spędzania czasu – zarówno odpoczynku, jak i aktywnych przeżyć. Latem możesz tu spacerować przepięknymi szlakami górskimi, które zimą stają się wyzwaniem każdego narciarza.

Ale co dokładnie warto zobaczyć w Andorze?
Oto kilka wybranych przez nas propozycji na liście “must-see”.

Dolina Vall d’Incles

Długi spacer kilkukilometrową drogą wzdłuż rzeki Incles, aż do głównego rozwidlenia prowadzącego nad pobliskie jeziora i przełęcz Fontargent, to niesamowita opcja na długi, relaksujący spacer pełen niesamowitych widoków.

Mirador Roc del Quer

Naszym zdaniem najlepszy punkt widokowy w całej Andorze! To, co go wyróżnia, to aż 20 metrowy podest, którego spora część jest wysunięta w powietrze, a na jej końcu siedzi mężczyzna. I to nie byle jaki, ale wyrzeźbiony przez M.A. Gonzalez’a.

Widok z tego miejsca naprawdę robi wrażenie – w dole widzimy dolinę Montaup, Valira d’Orient i oczywiście przepiękne Pireneje.

Kolejka linowa TC8 Canillo Grandvalira

Za przejazd kolejką zapłacisz 12 euro (w obie strony) i zabierze Cię ona na wysokość ponad 2000 metrów n.p.m. Najbardziej oblegana jest przez miłośników sportów śnieżnych, którzy pragną spróbować swoich sił w Pirenejach, zwłaszcza w ośrodku narciarskim o nazwie “Grandvalira”.

Nie jeździsz na nartach, ani na snowboardzie? Nic straconego! Polecamy przejażdżkę kolejką nawet dla samych widoków, ponieważ z tej wysokości są one naprawdę imponujące.

Andorra la Vella

Stolica Andory – często nazywana „europejskim Hong-Kongiem”. Wszystko ze względu na dużą selekcję centrum handlowych i sklepów, po których chodzić można godzinami! A z racji tego, że podatki są tu niskie, to i ceny wyjątkowo korzystne.

Co oprócz zakupów i pięknego, klimatycznego miasteczka?

Znajdziecie tutaj również kilka ciekawych zabytków, jak na przykład kamienny dom Casa de la Vall pochodzący z XVI wieku, aktualnie pełniący rolę siedziby rządu i sądownictwa kraju. Warto również zwrócić uwagę na kamienne świątynie romańskie: Sant Vincent d’Enclar, Sant Coloma, Sant Esteve.

Lagos de Tristaina

Co tu dużo mówić – wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie – jezioro Tristaina robi wrażenie na turystach od lat i nie bez powodu. Pięknie usytuowane, przy granicy francuskiej, w otoczeniu gór.

Jeśli pragniesz się do niego dostać, szykuj się na około 2-3 godzinny spacer i koniecznie pamiętaj o wygodnym obuwiu i prowiancie. Czy warto? Naszym zdaniem nawet trzeba!

Przewiń do góry