5 największych lotnisk świata

Podróże, nowe lokacje, najciekawsze atrakcje, darmowe sposoby na zwiedzanie…
To wszystko jest na naszej stronie głównym tematem. Ale dzisiaj mamy dla Ciebie coś innego! Oto 5 największych lotnisk świata według powierzchni – uwaga: możesz być w szoku!

Wydaje Ci się, że lotnisko w Warszawie jest trudne do ogarnięcia? A więc dla porównania podpowiemy Ci, że to lotnisko ma około 500ha powierzchni. A ile mają największe lotniska na świecie?

5) Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Francja – powierzchnia 3 200 hektarów

Na miejscu piątym lotnisko francuskie, którego powierzchnia jest ponad 6 razy większa od warszawskiego. Znajduje się ono na obrzeżach Paryża, około 20-30 km od centrum miasta. Jest ono określane nie tylko jako lotnisko o ogromnej powierzchni, ale również jako jedno z najbardziej zatłoczonych w całej Europie!

W teorii składają się na nie 3 terminale (w tym jedno podzielone jest na dodatkowe 6 części) – w praktyce więc jest ich aż 8!

4) Szanghaj-Pudong, Chiny – powierzchnia 3 350 hektarów

Położone około 30 km od Szanghaju lotnisko obsługuje największą ilość pasażerów międzynarodowych, jednak jest dopiero na trzecim miejscu wśród najbardziej zatłoczonych lotnisk w Chinach. Oprócz tego jest również niezwykle ważnym elementem dla lotów cargo – między innymi dla UPS oraz DHL.

Lotnisko ma bardzo dobrą komunikację z centrum miasta – w obie strony dostaniecie się zarówno metrem, jak i pociągiem, co znacznie usprawnia podróże.

3) Dallas-Fort Worth, USA – powierzchnia 7 800 hektarów

Znajdujące się pomiędzy Dallas a Fort Worth w Teksasie lotnisko powstało w 1973 roku i jest wiodącą bazą American Airlines. Ciekawostką jest, że linia ta ma swoją bazę właśnie w pobliżu lotniska.

Składa się z 5 terminali i aż 165 wyjść! Jego powierzchnia jest prawie 16 razy większa od lotniska warszawskiego! To chyba robi już wrażenie, prawda?

2) Denver, USA – powierzchnia 13 726 hektarów

Docieramy do samego szczytu, a więc czas na drugie miejsce wśród największych lotnisk świata. Czas na drugą w top 5 pozycję z USA – Denver. Lotnisko to zajmuje powierzchnię ponad 27 razy większą niż w Warszawie.

Jest to największe lotnisko w USA, które mimo swojej wielkości nie obsługuje wcale największej ilości pasażerów… Plasuje się dopiero na 5 miejscu w tej kategorii. Powód – głównie określa się go jako brak bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy USA a Azją.

Wśród najważniejszych zalet lotniska musimy na pewno zwrócić uwagę na ilość prestiżowych tytułów i nagród przyznawanych min. przez magazyny takie jak “Time” i “Business Travel Magazine“.

1) Ad-Dammam, Arabia Saudyjska – powierzchnia 78 000 hektarów

A oto nasz dzisiejszy zwycięzca – największe lotnisko na świecie, czyli Ad-Dammam w Arabii Saudyjskiej, o imponującej powierzchni 78 tys. hektarów – czyli ponad 150 warszawskich lotnisk, gdyby ustawić je w jeden kompleks.

Z lotniska korzysta ponad 20 różnych linii lotniczych, w tym między innymi Emirates, Lufthansa, czy Qatar Airways.

Otwarty w 1999 roku port lotniczy króla Fahda obejmuje 6 terminali + ekskluzywnego Terminala Królewskiego, który dostępny jest jedynie dla rodziny królewskiej, przyjaciół i gości.

Ciekawym faktem jest, że na terenie lotniska udało się również zmieścić meczet mogący pomieścić około 2 tysięcy osób.

Które z nich miałeś okazję odwiedzić?
Zrobiły na Tobie wrażenie?

Przewiń do góry