5 Atrakcji w Wiedniu, które koniecznie musisz zobaczyć!

A jak na urlop to… do Wiednia, do Wiednia! Kojarzycie pewnie piosenkę z reklamy Lidla? Nie przestaje mnie prześladować muzyka z ich kampanii marketingowej…   Do Wiednia przekonał mnie mój przyjaciel, który ma rodzinę w Austrii. Jak się okazało, miasto skradło moje serce. Co mnie w nim urzekło, a co odtrąciło? O tym już po faktach! 😉

 

 

Kilka ciekawostek o Wiedniu:

 

– Liczba ludności szacowana jest na blisko 2 miliony

– Jest największym miastem w Austrii

-Stolica Austrii

-Wiedeń dostał prestiżowy tytuł: ” Miasto o najwyższej jakości życia na świecie” Pod uwagę brano wiele czynników tj. dostęp do edukacji, środowisko, wskaźnik przestępczości itd.

-Pierwsze wzmianki o osadzie sięgają 500 p.n.e.  Dopiero w 1221 roku Wiedeń uzyskał prawa miejskie

-Wiedeń podzielony jest na 23 dzielnice

-Średnia roczna temperatura w dzień : 15 st.  w nocy zaś 8,5 st.

-Kraków oraz Warszawa są miastami partnerskimi Wiednia

 

 

5 najciekawszych miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Wiedniu!

 

  1. Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

 

Jedno z największych na świecie muzeów. Posiada w swoich zbiorach piękne i rzadkie monety, obrazy, czy rzeźby. Muzeum otwarto w 1891 r. W środku jest możliwość wykupienia audio przewodnika w j. angielskim.  Poświęcisz na zwiedzenie go w całości, naprawdę sporo czasu!

 

2. Katedra św. Szczepana

Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Jest całkowita wysokość sięga 107 metrów zaś szerokość 34 metry. Świątynia kryje w sobie wiele tajemnic i dzieł sztuki, poczynając od ołtarza z Wiener Neustadt kończąc na gotyckiej kazalnicy. Nie chcę zdradzać szczegółów i psuć wam zwiedzania. Uwierzcie mi na słowo, że warto! 🙂

 

 

3. Pałac Schönbrunn

Wnętrza pałacu  pokryte są licznymi freskami i sztukaterią. Sam budynek powstał w w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza panującego w  tamtym okresie.  W pałacu znajdziemy muzeum powozów, a na zewnątrz przepiękne ogrody aranżowane w stylu francuskim. Pokoi doliczono się 1441 komnat, a tylko  45 udostępnione zwiedzającym. W kompleks zamkowy można podpiąć również znajdującą się nieopodal palmiarnię, Gloriettę, czy fontannę Neptuna.

 

4. Hofburg

 

Wiedeński pałac władców rządzących Austrią. Cechuje go styl klasyczny i gotycki. Przez cały okres każdy z władców dokładał swoją “cegiełkę” w postaci rozbudowy i zmiany aranżacji, dzięki czemu finalnie otrzymaliśmy teraźniejszy Hofburg. Wejście do pałacu znajduje się od strony placu Św. Michała. 

 

5. Muzeum Historii Naturalnej

 

W muzeum znajduje się 39 sal z ekspozycjami wszystkiego, co związane z naturą. otwarte w 1889. Zbiory muzealne bazują na eksponatach pozostałych po monarchach Austriackich. Jeżeli chodzi o architekturę, to jest to bliźniaczo podobna wersja Muzeum Historii Sztuki (Patrz punkt 1 ). W środku znajdziemy dosłownie wszystko co związane z naturą: muszle, kamienie, czaszki, szczątki roślin. 

 

 

 

Zawsze ostatnią nieplanowaną atrakcją jest tułaczka bez celu. Święty punkt każdej mojej wyprawy. Mając weekend na Wiedeń, spokojnie zdążysz zwiedzić wszystko, co wymieniłem i myślę, że bez problemu dorzucisz nieco spaceru z kawą w dłoni.

 

 

Do zobaczenia w kolejnym miejscu na ziemi!